Έχω ψηφιακή υπογραφή από το υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης ΚΣΗΔΕ και όταν μεταφορτώνω το αρχείο για υπογραφή εμφανίζει μήνυμα “The file type is not supported”.

Το συγκεκριμένο μήνυμα σφάλματος σημαίνει ότι ο τύπος αρχείου που προσπαθείτε να μεταφορτώσετε δεν υποστηρίζεται από την εφαρμογή. Οι επιτρεπόμενοι τύποι αρχείων είναι οι εξής:

• Αρχεία Word και Excel, τα οποία ωστόσο μετατρέπονται αυτόματα σε Pdf μόλις μεταφορτωθούν.
  • Pdf αρχεία, τα οποία πρέπει να είναι τουλάχιστον version 1.4 (Acrobat 5.x) για να υπογράφονται. Σε περίπτωση που ανεβάσετε pdf παλαιότερης έκδοσης, το σύστημα θα προσπαθήσει αυτόματα να αναβαθμίσει την έκδοση του pdf ώστε να γίνει συμβατό με ψηφιακή υπογραφή. Για να διαπιστώσετε αν το αρχείο σας πληροί τις παραπάνω προϋποθέσεις, μπορείτε να πατήσετε Ctrl+D ή να επιλέξετε”Properties” από το menu “File”, όταν το έχετε ανοικτό στον Adobe Reader.