Σύνδεση στο ασύρματο δίκτυο eduroam με χρήση του Eduroam CAT

1. Επισκεφτείτε το https://cat.eduroam.org/ και επιλέξτε το κουμπί “Πατήστε εδώ για λήψη του πακέτου εγκατάστασης eduroam®”
  2. Από τις διαθέσιμες επιλογές επιλέξτε Πανεπιστήμιο Πατρών.
  3. Κάντε κλικ στο κουμπί “Κατεβάστε το πακέτο εγκατάστασης eduroam®” (η εφαρμογή εντοπίζει αυτόματα το λειτουργικό σας σύστημα) για λήψη.
  4. Εκτελέστε το αρχείο που κατεβάσατε. Θα σας ζητηθούν τα στοιχεία του λογαριασμού σας, εισάγετε το όνομα χρήστη με επίθημα @upatras.gr π.χ. αν το όνομα χρήστη είναι “user1234”, εισάγετε: “user1234@upatras.gr” (το ίδιο ισχύει και για τους προπτυχιακούς φοιτητές. Θα πρέπει και αυτοί να επιλέξουν username@upatras.gr ακόμα και αν έχουν email της μορφής @upnet.gr) στη συνέχεια εισάγετε δυο φορές τον κωδικό πρόσβασης του λογαριασμού σας και πατήστε “install” ώστε να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση.Αμέσως μετά μπορείτε να συνδεθείτε στο δίκτυο eduroam.