Ποια διαδικασία ακολουθείται για μετακίνηση μέλους ΔΕΠ προς Τμήμα άλλου Α.Ε.Ι.;

Η μετακίνηση μέλους Δ.Ε.Π. προς Τμήμα άλλου Α.Ε.Ι. προϋποθέτει την έκδοση απόφασης της Συγκλήτου του Α.Ε.Ι. όπου υπηρετεί το μέλος Δ.Ε.Π., σύμφωνα με τη διαδικασία της παρ. 2, στην οποία αναφέρεται η συναίνεση του Α.Ε.Ι. για τη μεταφορά της πίστωσης της θέσης του μέλους Δ.Ε.Π. που μετακινείται. Αν η απόφαση της Συγκλήτου του Α.Ε.Ι. είναι θετική, το ενδιαφερόμενο
μέλος Δ.Ε.Π. υποβάλλει αίτημα προς τη Συνέλευση του Τμήματος υποδοχής του Α.Ε.Ι. που επιθυμεί να μετακινηθεί, συνυποβάλλοντας την απόφαση της Συγκλήτου του Α.Ε.Ι. προέλευσης. Η Συνέλευση του Τμήματος υποδοχής δύναται να αιτείται την προσκόμιση επιπλέον στοιχείων για την αξιολόγηση της αίτησης του μέλους Δ.Ε.Π., ιδίως στοιχεία σχετικά με το διδακτικό και εν γένει επιστημονικό του έργο, συγγραφικό, ερευνητικό, εργαστηριακό ή κλινικό. Αν η απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος υποδοχής επί του αιτήματος είναι θετική, αυτή διαβιβάζεται προς την Κοσμητεία της Σχολής για να παράσχει γνώμη και εν συνεχεία προς τη Σύγκλητο του Α.Ε.Ι., η οποία εγκρίνει ή απορρίπτει το αίτημα μετακίνησης του μέλους Δ.Ε.Π. Αν η απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος υποδοχής είναι αρνητική, το αίτημα απορρίπτεται. Οι αιτήσεις μετακίνησης προς Τμήμα άλλου Α.Ε.Ι. εξετάζονται εντός αποκλειστικής προθεσμίας ενενήντα (90) ημερών από την υποβολή του αιτήματος και των απαραίτητων δικαιολογητικών στο Τμήμα υποδοχής, άλλως θεωρείται ότι έχουν απορριφθεί σιωπηρώς.