Ποια διαδικασία ακολουθείται για την μετακίνηση μέλους ΔΕΠ σε άλλο Τμήμα του ίδιου ΑΕΙ;

Η μετακίνηση μέλους Δ.Ε.Π. σε άλλο Τμήμα του ίδιου Α.Ε.Ι. πραγματοποιείται με απόφαση της Συγκλήτου του Α.Ε.Ι., που εκδίδεται ύστερα από αίτημα του ενδιαφερόμενου μέλους Δ.Ε.Π. και γνώμη της Κοσμητείας της Σχολής και της Συνέλευσης του Τμήματος προέλευσης. Οι γνώμες της Συνέλευσης του Τμήματος και της Κοσμητείας επί αιτημάτων μετακίνησης των μελών Δ.Ε.Π. πρέπει να είναι πλήρως αιτιολογημένες. Για τη λήψη τους λαμβάνονται υπόψη ιδιαιτέρως οι εκπαιδευτικές και ερευνητικές ανάγκες του Τμήματος προέλευσης για τη συνέχιση της εύρυθμης λειτουργίας του, η στελέχωσή του και ιδίως ο αριθμός των μελών Δ.Ε.Π. που υπηρετούν με ίδιο γνωστικό αντικείμενο, καθώς και η συνέχιση της πλήρωσης των προϋποθέσεων αυτοδυναμίας του Τμήματος. Πριν από την έκδοση της απόφασης της Συγκλήτου ζητείται η γνώμη της Συνέλευσης του Τμήματος υποδοχής και της Κοσμητείας της Σχολής στην οποία εντάσσεται το Τμήμα υποδοχής. Οι αιτήσεις μετακίνησης προς άλλο Τμήμα του ίδιου Α.Ε.Ι. εξετάζονται εντός αποκλειστικής προθεσμίας ενενήντα (90) ημερών, άλλως θεωρείται ότι έχουν απορριφθεί σιωπηρώς.