Πως επιλέγεται ο διδάσκων/ουσα σε μια Επώνυμη Έδρα ;

Με απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος επιλέγεται το πρόσωπο που καταλαμβάνει την επώνυμη έδρα, το οποίο πρέπει να έχει γνωστικό αντικείμενο συναφές με την επιστημονική περιοχή της έδρας. Ειδικότερα, για την επιλογή του προσώπου που θα καταλάβει την επώνυμη έδρα ορίζεται με απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος τριμελής επιτροπή αποτελούμενη από τον/την Πρόεδρο του οικείου Τμήματος και δύο μέλη ΔΕΠ συναφούς γνωστικού αντικειμένου, η οποία υποβάλλει εισήγηση επί των υποψηφιοτήτων προς την Συνέλευση του Τμήματος (λαμβανομένων υπόψη της Πρόσκλησης Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος, των αναγκών, των προϋποθέσεων και των κριτηρίων που έχουν οριστεί). Η απόφαση ορισμού της εν λόγω επιτροπής δύναται να ληφθεί στην ίδια ως άνω συνεδρίαση που εγκρίνεται η Πρόσκληση. Μετά την υποβολή της εισήγησης της τριμελούς επιτροπής, η Συνέλευση του Τμήματος με απόφασή της επιλέγει τον υποψήφιο (λαμβανομένων υπόψη της Πρόσκλησης Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος, των αναγκών, των προϋποθέσεων και των κριτηρίων που έχουν οριστεί). Επί της απόφασης επιλογής εκδίδεται σχετική πράξη του Προέδρου του Τμήματος, η οποία αναρτάται στη Διαύγεια και στον διαδικτυακό τόπο του Τμήματος και του Ιδρύματος.