Έχω ψηφιακή υπογραφή από το υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης ΚΣΗΔΕ και όταν μεταφορτώνω το αρχείο για υπογραφή από progress (ΨΗΦΙΑΚΟ ΑΛΜΑ) αλλοιώνει τους χαρακτήρες του εγγράφου.

Το πρόβλημα οφείλεται ότι  τα pdf αρχεία από SAP (ΨΗΦΙΑΚΟ ΑΛΜΑ)  είναι έκδοσης 1.3(Acrobat 4.0) ενώ οι εφαρμογές του ΚΣΗΔΕ θέλουν από 1.4 (Acrobat 5.0)και άνω.

H λύση είναι η αναβάθμιση του pdf αρχείου σε νεότερη έκδοση και μετά η ψηφιακή υπογραφή του.

Μία προτεινόμενη διαδικασία είναι να ανοίξει  ο χρήστης το pdf αρχείο που έχει εξαχθεί από SAP (ΨΗΦΙΑΚΟ ΑΛΜΑ)  με το Acrobat Reader και να επιλέξει από το μενού File(Αρχείο) àPrint (Eκτύπωση) και στο παράθυρο που θα εμφανιστή επιλέγει ως εκτυπωτή τον “Microsoft to pdf” -à και ολοκληρώνει πατώντας Print (Eκτύπωση) . Αποθηκεύει το συγκεκριμένο αρχείο με το ίδιο ή άλλο όνομα στον υπολογιστή του και χρησιμοποιεί το νέο και αναβαθμισμένο πλέον αρχείο  για να το υπογράψει ψηφιακά μέσω websign χωρίς κανένα πρόβλημα πλέον.

Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχει εάν κάποιος διαθέτει εγκατεστημένο στον υπολογιστή του το Adobe Acrobat (όχι τον reader) και επιλέξει ως εκτυπωτή τον “Adobe PDF”.

Απλά ο εκτυπωτής “Microsoft to pdf” λογικά θα είναι διαθέσιμος σε όλους επειδή οι περισσότεροι αν όχι όλοι έχουν εγκατεστημένη κάποια έκδοση του Microsoft Office.