Ποια είναι η διαδικασία εκπόνησης διπλωματικής εργασίας σε Π.Μ.Σ.;

Στην απόφαση Ίδρυσης κάθε Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών ρυθμίζονται θέματα σχετικά με την εκπόνηση διπλωματικής διατριβής.

Ο/Η μεταπτυχιακός φοιτητής/τρια υποχρεούται να εκπονήσει και με επιτυχία να υποστηρίξει τη μεταπτυχιακή διπλωματική του εργασία στο αντίστοιχο εξάμηνο σπουδών που αναφέρεται στον εσωτερικό Κανονισμό του Π.Μ.Σ., εφόσον το Π.Μ.Σ. περιλαμβάνει υποχρεωτική εκπόνηση διπλωματικής εργασίας. Ο μεταπτυχιακός φοιτητής έχει δικαίωμα υποβολής θέματος ΜΔΕ εφόσον έχει ολοκληρώσει με επιτυχία τα μαθήματα του προγράμματος σπουδών, εκτός εάν άλλως αποφασίσει το αρμόδιο κατά περίπτωση όργανο.

Το θέμα της πρέπει να εντάσσεται στο αντικείμενο του Π.Μ.Σ. και ειδικότερα της ειδίκευσης που έχει επιλέξει ο/η μεταπτυχιακός φοιτητής/τρια και να αξιοποιεί τις γνώσεις που αποκτήθηκαν στα μαθήματα του Π.Μ.Σ.

Ο/Η μεταπτυχιακός/ή φοιτητής/τρια υποβάλλει αίτηση, στην οποία αναγράφεται ο προτεινόμενος τίτλος της διπλωματικής εργασίας, ο/η προτεινόμενος/η επιβλέπων/ουσα και επισυνάπτεται περίληψη της προτεινόμενης εργασίας στη Γραμματεία του Π.Μ.Σ.