Πως συμμετέχω σε γραπτή εξέταση με το εργαλείο ‘Ασκήσεις’ του Eclass;

Αφού επιλέξτε το μάθημα που θα εξεταστείτε από το χαρτοφυλάκιο σας, στη συνέχεια επιλέξτε το εργαλείο Ασκήσεις.

Οι τύποι των ερωτήσεων που μπορεί να εμπεριέχονται σε μια άσκηση είναι:

1. Πολλαπλής επιλογής με μια μοναδική απάντηση
  2. Πολλαπλής επιλογής με πολλαπλές απαντήσεις
  3. Συμπλήρωση Κενών
  4. Ταίριασμα
  5. Σωστό/Λάθος
  6. Ελεύθερου κειμένου

Για να εκτελέσετε μια άσκηση απλά πατήστε στο σύνδεσμο με το όνομα της συγκεκριμένης άσκησης. Αυτόματα θα εμφανιστούν οι ερωτήσεις οι οποίες θα ανήκουν σε μια από τις προαναφερόμενες κατηγορίες (Πολλαπλής επιλογής, Συμπλήρωσης κενών, σωστό/λάθος).

Κατηγορίες ερωτήσεων άσκησης

Για κατηγορία των πολλαπλών επιλογών (μοναδική απάντηση, πολλαπλές απαντήσεις) επιλέγετε την απάντηση-απαντήσεις που θεωρείτε σωστή-σωστές ανάλογα τον τύπο της ερώτησης βάση του αντίστοιχου ελεγκτηρίου. Εδώ υπάρχει η δυνατότητα της εκκαθάρισης των απαντήσεων που δώσατε (πριν την τελική υποβολή) στον συγκεκριμένο τύπο ασκήσεων πατώντας το κουμπί “εκκαθάριση” στην δεξιά πλευρά της οθόνης.Στον τύπο ερώτησης σωστό-λάθος απλά θα πρέπει να επιλέξετε την σωστή απάντηση. Και εδώ έχετε την την δυνατότητα εκκαθάρισης της απάντησης βάση του αντίστοιχου κουμπιού. Για την κατηγορία ερωτήσεων “συμπλήρωσης κενών” πληκτρολογείστε την απάντηση που θεωρείτε σωστή στο κενό της άσκησης. Τέλος για τις ερωτήσεις “ταιριάσματος” επιλέγετε τις αντίστοιχες στήλες από τις λίστες επιλογών. Έχοντας συμπληρώσει όλες τις ερωτήσεις της συγκεκριμένης άσκησης επιλέξτε το σύνδεσμο “Οριστική Υποβολή” για την τελική υποβολή της άσκησης.

Ερώτηση συμπλήρωσης κειμένου

Ερώτηση Σωστό–Λάθος

Ερώτηση αντιστοίχισης

Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας η πλατφόρμα σας ενημερώνει πως έχετε ολοκληρώσει με επιτυχία την συγκεκριμένη άσκηση.